Jalgealune lõi kõikuma

17 02 2010

Nüüd on lugu siis sedapsi, et käin juba neljandat päeva Darwinis (Paspaley Pearling Company pty ltd) pärlifirma jaoks tööl. Kuna mu mangokärnalisi käsi merele saata ei usaldata pean oma päevad mööda saatma sadamas tööd tehes. Töö ei ole lihtne. Esiteks juba sellepärast, et väljas on 33-35 niisket soojakraadi. Teiseks sellepärast, et töö on üsna must ja räpane.

Sooja ilma kohta veel nii palju, et kujutage ette, et lähete välja jalutate kümme minutit ja pärast seda võiks särgist liitri vett välja väänata. Seda nii hilisemal hommikutunnil kui varasemal õhtuootel. Lõuna ajal võib pärast sellist „pingutust” niimoodi higist tilkuda, et kulmudelt tilgub higi. Du not rekomend.

Pärast sellist jalutuskäiku istusin eile hommikul konditsioneeriga kontorisse maha, et väheke jahtuda enne kui õige aeg tööle asuda oleks. Lugesin ehitussoojakust kontoriks kohendatud  köögilaua taga lehte kui järsku hakkas kõik värisema. Tõstsin silmad lehelt ja vaatasin kohalikku. Silmis küsimus, et mis toimub? Mõistsime üksteist ka sõnadeta. Mulle vaatasid vastu sama üllatunud nägu. Ta tõusis korra püsti jalutas ringi ja teatas natuke hiljem, et tegemist oli MAAVÄRINAGA.

Oot, mismõttes? Seda oli tunda umbes minuti jagu. Edasi läks päev nagu tavaliselt. Väga paljud isegi ei tundnud seda värinat.
Just sellepärast oli mul seda raske uskuda ja arvasingi mõned hetked, et kohalik tegi minu kulul nalja. Päris hästi püüdis orki igatahes mõtlesin natuke mõrult. Siis tegi veel nalja, et ma tsunami eest valvel oleks ja merele vaataksin. Hiljem aga kuulsin raadiost, et tõesti oli linnas tunda värinat. Epitsenter asus 600km Darwinist loodes Banda meres. Värina tugevuseks mõõtsid asjatundjad 6,1 richteri skaalal. Väidetavalt oli öösel veel üks värin olnud tugevusega 5,1. Üldse pidi seismoloogide sõnul Banda meri väga aktiivne piirkond olema ja väiksemaid värinaid esineb seal lausa peaaegu iga päev.
Austraallaste rahulikku ja peaaegu ükskõikset suhtmist maavärinatesse iseloomustab kõige paremini kohalikus ajalehes ilmunud tsitaat uudisest kus keskealine koduperenaine ütleb sellised sõnad: “I was in bed and it was shaking – and not for the reason a bed should shake.”
Selline oli siis minu esimene kogemus maavärinaga. Üleüldse räägiti siin mõned ajad maavärinatest rohem. Teadagi seoses Haiti katasroofiga. Täpseid numbreid ja fakte ei mäleta aga üldiselt pidi Austraalia olema üks neist kohtadest kus võiks juhtuda järgmine taoline tragöödia toimuda nagu Haitil.
Kohalikke uudiseid maavärina kohta või lugeda siit, siit ja siit
Aga muidu on kõik hästi. Elagu mangod!

Advertisements

Toimingud

Information
%d bloggers like this: